Doğa Truzimi

Doğa turizmi ya da ekoturizm, dünyada turizmin en hızla büyüyen alt sektörüdür. Ekoturizm doğanın bozulmadan korunmasını amaçlamaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi doğa açısından çok zengin olmasına karşın, özellikle bu bölgede doğa turizmi eğitimi ve tanıtımı çok az olduğundan, bölgenin bu konudaki büyük potansiyeli değerlendirilememektedir.

 

Hâlbuki Türkiye, bu konuda en ileri ve en çok gelir kazanan ülkelerden biri olma potansiyeline sahiptir. Türkiye’nin doğasını incelemek için her sene binlerce turist, yurtdışı kaynaklı turlarla Türkiye’ye gelmekte, Doğu Anadolu Bölgesi de dâhil olmak üzere yurdun dört bir yanında kuşları, bitkileri, böcekleri ve diğer canlıları gözlemlemektedir. Doğal ve kültürel tahribatın önüne geçen ve kişi başına, normal turizmden çok daha fazla gelir getiren ekoturizm; Kars, Ardahan, Iğdır, Artvin ve Ağrı gibi ekonomik açıdan yoksul ama doğal zenginliği fazla olan illerimiz için önemli bir alternatif gelir kaynağı olabilir.

 

Kuyucuk Gölü’nde pilot olarak başlattığımız bu proje, Kuyucuk Gölü’nün doğal zenginliğini ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtıp, bu yolla sürdürülebilir ekoturizm faaliyetlerini yaygınlaştırmak ve bu faaliyetlerden gelen gelir ve tanıtımla yerel sahiplenme yaratarak gölün, kuşlarının, çevresindeki bitki örtüsünün ve diğer canlıların yerel halk ve yerel yönetimle işbirliği içerisinde etkili bir şekilde korunmasını amaçlamaktadır.

KuzeyDoğa Derneği, BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) Akredite Sivil Toplum Kuruluşu ve Dünya Doğa Koruma Birliği (IUCN) üyesidir.

Bizi arayın / Call us

+90 536 329 71 39

+90 474 212 38 84  

KuzeyDoğa Derneği

Ortakapı Mah. Şehit Yusuf Bey Cad.  No:93 Merkez / Kars / Türkiye

KuzeyDoga Association is an acredited CSO in the context of United Nation Convention Combat Desertification  (UNCCD) and a member of International Union for Conservation of Nature (IUCN).