Yaban Hayatı Koridoru

Kars-Erzurum Sarıkamış Ormanları-Allahüekber Dağları Milli Parkı, acilen diğer ormanlara bağlanması gereken izole kalmış ve ufak bir orman parçasıdır. Her ne kadar 22,980 hektarı kapsasa da, bu alanın sadece dörtte biri ormandır ve esasında Sarıkamış Ormanları’nın çoğu milli park sınırları içinde değildir.  Bu alanda yaşayan bozayı, kurt ve vaşak gibi yırtıcı memeli türleri, çok büyük alanlar gerektiren bayrak türlerdir. Doğa koruma biliminin en önemli kavramlarından biri olan yaban hayatı koridorları, aradaki doğal alanların yok olması sonucu birbirinden ayrı kalmış doğal yaşam alanlarını ve canlılarını birbirlerine bağlar. Özellikle son 20 yılda, ABD’den Güney Afrika’ya, Latin Amerika’dan Avustralya’ya, düzinelerce ülkede gerçekleştirilen yaban hayatı koridorlarına ülkemizde de ihtiyaç vardır.

Türkiye’nin İlk Yaban Hayatı Koridoru projesi, Sarıkamış Ormanları - Allahüekber Dağları Milli Parkı’nı bölgedeki diğer ormanlara ve milli parklara bağlayarak, Sarıkamış’ın izolasyonuna son verecektir. 23,533 Hektarı kapsayan Türkiye’nin ilk yaban hayatı koridoru, 22,980 hektarlık Sarıkamış Ormanları-Allahüekber Dağları Milli Parkı’ndan daha büyük bir alanın da korunmasını sağlayacaktır. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından “Muhafaza Ormanı” koruma statüsü verilmiş olan bu alan, koridor olarak yaban hayatının hareketini sağlayacak olmasının yanı sıra, bölgedeki yaban hayatı için de önemli yaşam alanları sağlayacaktır. Alanın yaklaşık üçte ikisi hâlihazırda orman olduğundan, sadece üçte biri ağaçlandırılarak, Kars’tan Gürcistan sınırına kadar 81 km boyunca Erzurum, Artvin ve Ardahan illeri boyunca Gürcistan’a kadar orman parçaları arasında koridor oluşturulacak ve bölgedeki yaban hayatının Karadeniz, Kaçkarlar ve Aşağı Kafkasların geniş ormanlarına ulaşabilmesi sağlanacaktır. Böylelikle bölgede küçük orman bloklarına sıkışmış canlıların, özellikle de bozayı, kurt, vaşak, karaca ve geyik gibi büyük memeli hayvanların bu büyük coğrafya boyunca hareket imkânının arttırılması, popülasyonlarının bağlanması ve bu coğrafyanın yaban hayatı çeşitliliğin zenginleşmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, Sarıkamış Ormanları-Allahüekber Dağları Milli Parkı’ndaki kurt, bozayı ve vaşak gibi yırtıcı türlerin daha geniş ormanlara ulaşmasını sağlayarak bölgedeki insan-yırtıcı hayvan çatışmasının azaltılması ve Allahüekber ve Yalnızçam dağlarının çıplak sırtlarının ağaçlandırılarak, Kura Nehri havzasındaki mevcut erozyonun azaltılması da amaçlanmaktadır.

Sulak Alan Restorasyonu

Restorasyon kelime anlamı olarak eski haline getirmektir. Nasıl tarihi binalar restore edilip mümkün olduğu kadar orijinal hallerine döndürülebiliyorsa, bozulmuş doğal alanlar da restore edilerek kısmen doğal hallerine getirilebilir. Doğal alanların çok hassas dengelere sahip olması nedeniyle, başarılı restorasyon projeleri bile sınırlı alanlarda gerçekleştirilebilir ve genellikle çok emek gerektirir. Öte yandan, Kars gibi göreceli olarak fazla bozulmamış bölgelerde kısmi restorasyon projelerinden dahi çok iyi sonuçlar alınabilir.

 

Kars bölgesinde biyolojik açıdan en önemli alanlar arasında göller ve diğer sulak alanlar gelmektedir. Nitekim Kars ve çevre illerdeki dünya çapında önemli kuş alanlarının çoğunu göller oluşturmaktadır. Ne yazık ki bu sulak alanların çoğunun doğal bitki örtüsünün, genellikle aşırı otlatma yüzünden giderek daha fazla azalması, canlı çeşitliliğini de olumsuz etkilemektedir.

           

KuzeyDoğa Derneği olarak biz de hem Kars'taki sulak alanları restore etmek hem de ülkemizde çok az gerçekleştirilen ama çevrenin korunması için büyük önem taşıyan ekolojik restorasyon tekniklerini, Kafkas Üniversitesi öğrencilerine öğretmek amacıyla ABD Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde sulak alan restorasyon uzmanı olarak görev yapan Doç. Dr. Sean Anderson ile beraber bu konu üzerine bir proje yürütmekteyiz. Proje öncelikle Kafkas Üniversitesi kampüsündeki mevsimsel sulak alan ve Kars bölgesinde kuşlar için en önemli sulak alan olan Kuyucuk Gölü üzerine yoğunlaşmaktadır.

 

Nisan 2006'da Dr. Anderson'la beraber Kars'ın Aygır, Çalı, Çıldır, Kuyucuk ve Lavaş, Ardahan'ın Aktaş ve Çıldır, Iğdır'ın Aralık ve Ağrı'nın Doğubayazıt sulak alanlarını ziyaret edip bu sulak alanların bitki örtüsü, sucul omurgalı ve omurgasızları, erozyon potansiyeli, nitrat ve fosfat oranı, pH derecesi ve sediment miktarı ile ilgili ölçümler gerçekleştirdik.

KuzeyDoğa Derneği, BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) Akredite Sivil Toplum Kuruluşu ve Dünya Doğa Koruma Birliği (IUCN) üyesidir.

Bizi arayın / Call us

+90 536 329 71 39

+90 474 212 38 84  

KuzeyDoğa Derneği

Ortakapı Mah. Şehit Yusuf Bey Cad.  No:93 Merkez / Kars / Türkiye

KuzeyDoga Association is an acredited CSO in the context of United Nation Convention Combat Desertification  (UNCCD) and a member of International Union for Conservation of Nature (IUCN).