Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi 

Türkiye’de her yıl binlerce yabani hayvan çeşitli nedenlerden dolayı tedavi ve bakıma ihtiyaç duymaktadır. Yabani hayvanların tedavi ve bakımlarının yürütüleceği bir merkez bulunmaması sonucu bu hayvanlara yetkisiz ve bilgisiz insanlar müdahale etmeye çalışmakta, bunun sonucunda hayvanlar yarardan çok zarar görmektedir. Bu yanlış müdahaleler sonucu hayvanın iyileşme ihtimali ya azalmakta ya da tamamen ortadan kalkmaktadır.

Bu nedenle Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, 29.09.2011 tarihinde Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Kuzey Doğa Derneği tarafından imzalanan protokol ile Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde resmi olarak kurulmuştur. Kafkas Üniversitesi, Türkiye’de bir üniversiteye bağlı olarak kurulan bir yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezini yürütmekte olan ilk ve tek üniversitedir. Protokoldeki şartlar gereği merkeze getirilen öksüz yavru, hasta ve yaralı yabani hayvanlarının bakım, besleme, tedavi, ameliyat, rehabilitasyon ve doğaya salınma işlemleri Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi sorumlu hekimleri ve görevlileri tarafından gerçekleştirilirken gıda ve ilaç masrafları ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmaktadır.

KuzeyDoğa Derneği, BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) Akredite Sivil Toplum Kuruluşu ve Dünya Doğa Koruma Birliği (IUCN) üyesidir.

Bizi arayın / Call us

+90 536 329 71 39

+90 474 212 38 84  

KuzeyDoğa Derneği

Ortakapı Mah. Şehit Yusuf Bey Cad.  No:93 Merkez / Kars / Türkiye

KuzeyDoga Association is an acredited CSO in the context of United Nation Convention Combat Desertification  (UNCCD) and a member of International Union for Conservation of Nature (IUCN).